Ekonomi

Goldman’dan ihraç

Goldman Sachs, 4.000 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. İşten çıkarma listesinin henüz kesinleşmediği belirtilirken, şirket yöneticilerinden işgücünün yüzde 8’ini oluşturan kesim için düşük performans gösteren çalışanları belirlemeleri istendi.

Goldman’daki işten çıkarmaların boyutu, kararları veren Citigroup ve 200 çalışanını işten çıkaran Barclays gibi diğer Wall Street şirketlerinden çok daha büyük.

Ortalama bir yılda, Goldman çalışanlarının yüzde iki ila beşi işten çıkarılıyor veya zam alamıyor. Ancak 2020 ve 2021’de pandemi ve yüksek karlılık nedeniyle şirkette herhangi bir işten çıkarma yapılmasına gerek olmadı.

Ancak bu yıl şirket, CEO David Solomon tarafından Şubat ayında belirlenen karlılık hedefine ulaşamadı. Aracılık ve bağış toplama kampanyalarından elde ettiği kârlar azalan şirket, teknolojik yönüyle öne çıkan Marcus isimli bireysel bankacılık şirketinden de milyarlarca dolar zarar etti.

Solomon’un 2018’de CEO görevini üstlenmesinden bu yana, çok sayıda mühendisin işe alınmasının yanı sıra Marcus Enterprise ve GreenSky gibi satın almalarla şirketin çalışan sayısı 49.000’e, yani eski sayısının üçte birine yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu